صنعت هتلداری به طور مداوم در حال تکامل و تطبیق با نیازها و انتظارات متغیر مهمانان، همچنین چالش ها و فرصت های بازار است. یکی از راه هایی که هتل ها می توانند پیش از رقبا بمانند و خدمات برتری ارائه دهند، استفاده از فناوری هوشمند است.

فناوری هوشمند به استفاده از دستگاه ها و سیستم های متصل به اینترنت که می توانند با یکدیگر و با کاربر ارتباط برقرار کنند، تعامل داشته باشند و عملکردها و فرآیندهای مختلف در هتل را خودکار کنند، اشاره دارد. فناوری هوشمند می تواند به نفع هم مهمانان و هم مالکان و مدیران هتل باشد، به روش های مختلف، مانند:

  • بهبود تجربه مهمان: فناوری هوشمند می تواند به مهمانان راحتی، آسایش، امنیت و شخصی سازی را در طول اقامت خود بدهد. به عنوان مثال، مهمانان می توانند از گوشی های هوشمند خود برای ورود و خروج، دسترسی به اتاق خود، کنترل دما، روشنایی، پرده، سامانه سرگرمی و سایر امکانات در اتاق خود، درخواست خدمات، سفارش غذا یا رزرو با استفاده از دستیار صوتی یا چت بات، دسترسی به توصیه ها و اطلاعات شخصی سازی شده با استفاده از هوش مصنوعی و داده های بزرگ، و لذت بردن از اتصال بی درز و سرگرمی در سطح دستگاه ها و پلتفرم های مختلف استفاده کنند.
  • بهبود عملکردهای هتل: فناوری هوشمند می تواند به صاحبان و مدیران هتل کمک کند تا عملکردهای خود را ساده سازی کنند، هزینه ها را کاهش دهند، درآمدهای خود را افزایش دهند و عملکردهای خود را بهینه سازی کنند. به عنوان مثال، صاحبان و مدیران هتل می توانند از دستگاه ها و حسگرهای هوشمند برای نظارت بر پُربودگي، مصرف انرژي، نيازهای تعمیر و نگهداری و بازخورد مهمان از هر اتاق و تسهیلات استفاده کنند، و در صورت نیاز به کارکنان یا پیمانکاران هشدار دهند. آنها همچنین می توانند از دوربین ها، قفل ها و آژیرهای هوشمند برای افزایش امنیت و ایمنی مهمانان و کارکنان خود استفاده کنند، و هرگونه فعالیت مشکوک یا اضطراری را تشخیص دهند. آنها همچنین می توانند از ترموستات ها، سامانه های روشنایی، آبگرمکن ها و لوازم خانگی هوشمند برای بهینه سازی کارآیی و مصرف انرژی خود استفاده کنند، و تأثیر زیست محيطی خود را کاهش دهند. آنها همچنین می توانند از تجزيه و تحليل هوشمند و داشبوردها برای ردیابی و تجزيه و تحليل شاخص های عملکرد کلیدی خود، مانند نرخ پُربودگی، درآمد بر اساس اتاق در دسترس، نمره رضایت مهمان و نمره شهرت آنلاین استفاده کنند.

اینها فقط برخی از مزایای هوشمندسازی هتل ها هستند. بستگی به نیازها و آرزوهای فردی مهمانان و صاحبان هتل، امکانات بسيار بيشتری وجود دارد. فناوری هوشمند می تواند اقامتی به یاد ماندنی و رضایت بخش را برای مهمانان ايجاد كند، در حالي كه برای صاحبان و مديران هتل يك لبه رقابتی و يک كسب و كار سودآور به دست آورده باشد.